Afrika a szemünk láttára válik ketté, teret adva egy új óceánnak
Afrika drámai átalakuláson megy keresztül, ahogy a tektonikai erők egy új óceán kialakulásához vezetnek. A Kelet-afrikai árok egy hatalmas törésvonal-hálózat Mozambiktól a Vörös-tengerig, és jelenleg is aktívan formálja át a tájat.
A legújabb kutatások szerint ez a folyamat, amelyről korábban úgy gondolták, hogy több tízmillió évig tart, akár egy millió év alatt is lezajlódhat, de az is lehet, hogy még hamarabb. A kontinens mélyén az afrikai és a szomáliai lemezek évente 0,8 centiméterrel távolodnak egymástól. Ez a lassú, de kitartó elmozdulás egész Kelet-Afrikát érinti, hatalmas repedéseket hozva létre, írja az IFLScience.
Az átalakulás egyik legszembetűnőbb példája az etiópiai Afar régióban található, ahol egy 60 kilométer hosszú árok már kialakult, amelynek mélysége eléri a 10 métert. Bár ez emberi léptékben kicsinek tűnik, ez a kezdete annak, ami egy napon egy teljesen új óceán lehet, elválasztva Kelet-Afrika részeit a kontinens többi részétől.
Cynthia Ebinger, a Tulane Egyetem geológusa szerint körülbelül 1 millió évre, esetleg ennek a felére szűkítették az időkeretet a legfrissebb adatok alapján. A gyorsulás azt jelenti, hogy az árok előrehaladását tovább gyorsíthatják a földrengések vagy a vulkáni tevékenység, amelyeket nehéz megjósolni, de azonnali geológiai következményekkel járhatnak.
A Kelet-afrikai árok az egyetlen hely a Földön, ahol a kontinentális kéreg óceáni kéregbe hasad szét valós időben, számolt be a Daily Galaxy. Ez a ritka lehetőség lehetővé teszi a tudósok számára, hogy szemtanúi legyenek egy új óceáni medence születésének. Egy ilyen folyamat hozta létre egykor az Atlanti-óceánt évmilliókkal ezelőtt.
2005-ben Etiópiában egy olyan geológiai esemény történt, amely megdöbbentette a kutatókat. Több mint 420 földrengés néhány hét alatt egy hatalmas repedés gyors kialakulását váltotta ki. Ami általában évszázadokig tart, az néhány nap alatt bekövetkezett, ami jól szemlélteti, hogy a tektonikai eltolódások nem mindig lassúak és egyenletesek.
Az új óceán kialakulása átrajzolja Afrika térképét, átalakítva nemcsak a szárazföldet, hanem annak gazdaságát, ökoszisztémáit és infrastruktúráját is. Az új tengerpartok kialakulásával olyan országok juthatnak később óceáni hozzáféréshez, amelyek eddig kimaradtak belőle, ezzel együtt az esemény új kereskedelmi útvonalakat és kikötőket hozhat létre, átalakítva a regionális gazdaságokat.
De nemcsak az emberiségre, hanem természetesen az állat- és növényvilágra is nagy hatással lesz. A tengeri környezet megjelenése új élőhelyeket hoz létre, megváltoztatva a biodiverzitást. Infrastrukturális kihívások: Az országoknak alkalmazkodniuk kell a tengerszint emelkedéséhez, a táj változásához és a szeizmikus aktivitáshoz.
Bár egy új óceán nem egy emberöltő alatt jön létre, Afrika jövőbeli földrajzára gyakorolt hatása óriási lesz. A tudósok továbbra is finomítják azokat a modelleket, amelyek előrejelzik, hogy ez az átalakulás hogyan és mikor fog kibontakozni, és fokozott megfigyelést, kutatást és felkészülést sürgetnek.
Az Afrikában zajló folyamatok emlékeztetnek arra, hogy bolygónk folyamatosan változik. Miközben a tektonikai aktivitás továbbra módosítani kezdte a térképeinket, a kutatók versenyt futnak, hogy megértsék annak teljes következményeit. A Kelet-Afrikában ma zajló események többek, mint egy egyszerű látványosság, ugyanis egy olyan jövőt vetítenek előre, ahol a kontinensek széttöredeznek és óceánok bukkannak fel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni